V příjemném stínu

Rubrika: Odpočinek

Hledáte moderní a funkční zastínění terasy nebo balkonu? Prodávané stínicí prvky se liší vzhledem, velikostí a manipulací s nimi. Stačí si jen vybrat.

Materiál kvalitního slunečníku by měl být schopný poskytnout ochranu i při menší dešťové přeháňce.

Materiál kvalitního slunečníku by měl být
schopný poskytnout ochranu i při menší
dešťové přeháňce.

Zahradní slunečníky
Stínění nejčastěji poskytují slunečníky. Mohou být vybaveny buď středovou, nebo boční nohou, přičemž rozšířenější je první typ, který je vhodný zvláště k ukotvení do středu zahradního stolu. Flexibilnější využití mají ale stále žádanější slunečníky s boční nohou. Jejich stojina totiž nezabírá zbytečně místo a lze je vertikálně či horizontálně naklápět nebo otáčet střechou slunečníku kolem osy podle potřeby zastínění. Vybírat si můžete z mnoha tvarů a velikostí. Ke stěně je například nejvhodnější přistavit čtvercové nebo obdélníkové slunečníky. Co se velikosti slunečníku týká, stále platí, že čím větší, tím lepší. Rozměrnější slunečníky mívají také pevnější konstrukci, takže lépe odolávají případným poryvům větru.

Oblíbené markýzy
K zastínění venkovního posezení jsou určeny i markýzy. V nabídce se setkáte především se dvěma základními druhy markýz. První jsou klasické výsuvné markýzy, které mají kloubová teleskopická ramena, která lze vytáhnout do potřebné vzdálenosti a pod žádaným úhlem sklonit. Druhým typem jsou polokazetové a kazetové markýzy, které jsou navíc opatřeny stříškou či kazetou, která ochraňuje v zatažené poloze potah, případně i ostatní díly markýzy před deštěm či nečistotami a výrazně tak prodlužuje životnost těchto markýz. Tento typ markýz je možné ovládat pomocí elektropohonu přes dálkové ovládání nebo manuálně klikou. Jednotlivé modely se liší zejména svými rozměry. Méně se využívají samostatně stojící a boční markýzy.

Stínicí plachta rychle vytvoří stinné zákoutí a soukromí. Prodává se v mnoha barvách a tvarech.

Stínicí plachta rychle vytvoří stinné zákoutí
a soukromí. Prodává se v mnoha barvách
a tvarech.

Stínicí plachty
K modernímu i venkovskému stylu bydlení se hodí stínicí plachty. Skládají se z textilní plachty, která je upevněná na volně stojící sloupky či kotvy uchycené do fasády domu. Sloupky i kotvy mají přitom zabudovaný posuvný mechanismus, díky němuž je možné plachtu naklánět a polohovat podle toho, odkud svítí slunce. Plachta mívá různou gramáž a bývá odolná proti UV záření a impregnovaná, takže vás ochrání i před slabým deštěm. Při déletrvajícím dešti nebo silném větru je ale vhodné plachtu sundat nebo alespoň naklonit, aby voda mohla odtéct. Instalace plachty je jednoduchá. Po jejím obvodu bývá totiž všité lanko zakončené v rohu plachty malou karabinkou, kterou se snadno upevní k sloupku či fasádní kotvě. Plachty se vyrábějí v mnoha barvách a několika tvarech, z nichž nejčastější jsou pravoúhlý a rovnostranný trojúhelník, obdélník nebo čtverec.

Předokenní rolety a žaluzie
Pokud chcete zabránit také přehřívání interiéru, pořiďte si venkovní rolety nebo předokenní žaluzie. Zadrží sluneční paprsky ještě před okny a zabrání tak vzniku skleníkového efektu. Ovládat je můžete ručně nebo centrálním či dálkovým ovládáním. Na jejich instalaci myslete ale už při stavbě domu.

  • Rolety jsou tvořené lamelami, které se pohybují v pevné boční liště. Vyrábějí v různých velikostech a tvarech, a to z hliníku, PVC nebo tvrdého dřeva. Mechanismus rolet musí být vyrobený z nekorodujících materiálů a konstrukce, do níž se lamely ukládají, opatřena vhodnou izolací, aby nedošlo ke vzniku tepelného mostu.
  • Žaluzie bývají zavěšené na lanku nebo na slabé liště. Na rozdíl od rolet je možné je navíc naklápět a umožnit tak přístup světla do interiéru. Dostupné jsou žaluzie z hliníku, různých slitin, PVC nebo ze dřeva.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM MOUNTFIELD A DOPPLER

V příjemném stínu

V příjemném stínu

Zajímavé